Amsterdam Museum

Amsterdam / Amsterdamskie muzea

Amsterdam Museum


Muzeum w budynku dawnego sierocinieca miejskiego w samym centrum miasta. Obrazuje historię i rozwój Amsterdamu na przestrzeni wieków, od niewielkiej rybackiej osady założonej u ujścia rzeki Amstel do dzisiejszej, tętniącej życiem stolicy Holandii. Jest to miejsce spotkań Amsterdamczyków, muzeum dla Holendrów, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o swojej stolicy i oczywiście dla turystów odwiedzających Amsterdam. Amsterdam Muzeum opowiada historię Amsterdamu: mówi o jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

BUDYNEK SIEROCIŃCA
Od 1975 r. Amsterdam Muzeum znajduje się w przepięknym budynku przy Kalverstraat, gdzie w średniowieczu mieścił się klasztor św. Lucjana, a w 1578 r. został założony Miejski Sierociniec (Burgerweeshuis). W latach 1580 – 1960 r. sierociniec był domem dla tysięcy dzieci; wiele z nich straciło rodziców podczas plag trawiących miasto. Dzieci otrzymywały tu też wykształcenie. Starsi chłopcy uczęszczali do szkoły na terenie miasta, natomiast dziewczęta były szkolone w sierocińcu i przygotowywane do prowadzenia domu. Na pamiątkę tamtych czasów pozostawiono w nienaruszonym stanie Pokój Regentów (Regentenkamer) i szafki sierot na wewnętrznym dziedzińcu. Także z tego czasu pochodzą wewnętrzne dziedzińce Chłopców i Dziewcząt, na których mieszkający tu chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, Utworzono też „Mały Sierociniec” (Het Kleine Weeshuis) – interaktywną prezentację dla całej rodziny, z której można dowiedzieć się wszystkiego o świecie amsterdamskich sierot.

KOLEKCJA
W zabytkowym budynku muzeum można odkryć historię Amsterdamu przy pomocy wystawionych tu wielu arcydzieł, takich jak średniowieczna mapa ukazująca miasto z lotu ptaka, obraz „De Dam” Breitnera, "Lekcja anatomii doktora Deymana" Rembrandta czy  Witkar – projekt samochodu do wspólnego korzystania i  portret Theo van Gogha. Do muzeum prowadzą dwa wejścia mieszczące się pod adresami: Kalverstraat 92 i Sint Luciënsteeg 27. Można też wejść przez Galerię Straży Miejskiej.

SCHUTTERSGALERIJ
Galeria Straży Miejskiej (Schuttersgalerij) to pasaż prowadzący od uliczki Gedempte Begijnensloot do dziedzińca muzeum, który jest jednym z niewielu na świecie tzw. „ulicznych muzeów" dostępnych dla przechodniów. Oryginalne portrety grupowe, wykonane między 1530 i 2007 przez takich artystów jak Erwin Olaf i Bartholomeusa van der Helst wiszą w galerii, można tu również znaleźć Goliata – słynną 350-letnią drewnianą rzeźbę przedstawiającą tego giganta.