Arnhem

Miasta i miasteczka

Arnhem


Stolica prowincji Gelderland (Geldrii). Miasto, które prawa miejskie otrzymało jeszcze w XIII w., o bogatej historii, z licznymi zabytkami, takimi jak np. stara brama miejska Sabelspoort, XIV-wieczny Notarishuis (Dom Notariusza), Presickhaeffs Huys - zabytkowy dom mieszkalny z pierwszej połowy XV w., XVI-wieczny Duivelshuis (dom marszałka Maartena van Rossuma) czy górujący nad miastem Eusebiuskerk (kościół św. Euzebiusza) z 73-metrową wieżą i największym w Europie karylionem.

MARKET GARDEN
W Arnhem można też przejść się po słynnym moście Rijnbrug, o który toczyły się zacięte walki w czasie bitwy o miasto w 1944 r., rozsławionym dzięki książce i filmowi „O jeden most za daleko”. 
Zainteresowani historią II wojny światowej mogą zwiedzić tutaj dwa interesujące muzea: Arnhems Oorlogsmuseum ‘40-‘45 (Muzeum Wojny 1940-45) oraz w pobliskim Oosterbeek – Airborne Museum Hartenstein (Muzeum Desantu). W Oosterbeek znajduje się też cmentarz żołnierzy alianckich, również Polaków, którzy zginęli biorąc udział w operacji Market Garden.

MUZEA
Dwa inne muzea warte odwiedzenia w Arnhem to Historisch Museum Arnhem (Muzeum Historyczne), poświęcone historii miasta i regionu oraz Museum Bronbeek, poświęcone przeszłości kolonialnej Holandii. Ciekawym tutejszym muzeum jest również Het Nederlands Wijnmuseum (Muzeum Wina).

PARKI
Arnhem to poza tym wspaniałe parki miejskie, takie jak np. położone obok siebie, niewielki Gulden Bodem i piękny Zypendaal z interesującym zamkiem oraz Sonsbeek z takimi atrakcjami, jak m.in. Bezoekerscentrum De Watermolen (Centrum Młynów Wodnych) czy Het Nederlands Watermuseum , poświęcone wodzie. To także doskonałe tereny rekreacyjne w okolicy z Parkiem Narodowym De Hoge Veluwe na czele. Odwiedzić tu można m.in. słynne Kröller-Müller Museum ze wspaniałą kolekcją obrazów, m.in. Vincenta van Gogha, muzeum poświęcone Ziemi Museonder lub niezwykłą rezydencję myśliwską Jachthuis St. Hubertus.

WARTO ZOBACZYĆ
Będąc w Arnhem warto również odwiedzić Burgers’ Zoo, jedyny w swoim rodzaju ogród zoologiczny z parkiem safari i pawilonami, w których odtworzone zostały: dżungla, pustynia i ocean, a także pobliskie Nederlands Openluchtmuseum, wspaniały skansen, w którym można odbyć prawdziwą podróż w czasie i przenieść się do Holandii z przeszłości.

I jeszcze ciekawostka: Arnhem to jedyne miasto w Holandii, w którym kursują trolejbusy.