Atrakcje Utrechtu

Utrecht

Atrakcje Utrechtu


Z charakterystyczną wieą Dom Toren dominującą nad miastem, licznymi zabytkami, unikalnymi kanałami i starymi fortami, z wspaniałymi ogrodami i parkami Utrecht jest jednym z piękniejszych i bardziej interesujących miast Holandii. 

DOM TOREN
Symbol Utrechtu Dom Toren 112-metrowa wieża kościelna góruje nad miastem już od ponad 600 lat. Wybudowana w XIV w. z gotycką dzwonnicą służyła w historii różnym celom. Była bastionem arcybiskupa Utrechtu i wieżą strażniczą. Dzisiaj po pokonaniu 465 stopni mo¿na wspiąć się na wys. 102 m. i podziwiać wspaniały roztaczający się wokół widok miasta i okolicy.

KANAŁY
Kanały Utrechtu nadają miastu specyficzny charakter. Są unikalne, bo też żadne inne miasto nie ma kanałów z nabrzeżami usytuowanymi tuż nad wodą. Wybudowano je w ten sposób, by zapewnić łatwy dostęp do piwnic domów wznoszących się nad kanałami. Dzisiaj stare nabrzeża służą spacerowiczom, a w wielu dawnych piwnicach mieszczą się restauracje, kawiarnie, butiki. Dzięki nim starówka Utrechtu tętni życiem.
 
FORTY
De Nieuwe Hollandse Waterlinie - pas lądu, który po zalaniu wodą tworzył jedyną w swoim rodzaju linię obronną na świecie, z 46 fortami i z ponad 900 urządzeniami hydraulicznymi różnego typu, powstał w latach 1815 - 1885. Znaczna część linii przebiega przez prowincję Utrecht i otacza samo miasto. Obecnie forty, które utraciły już swoje militarne znaczenie pełnią inną rolę - niezwykle malowniczych zabytków.

OGRODY BOTANICZNE
Bogate ogrody botaniczne Uniwersytetu w Utrechcie, stary przyklasztorny ogród Pandhof van de Dom z roślinami leczniczymi, uroczy Pandhof Sinte Marie z kolekcja roślin maryjnych, malowniczy ogród komunalny Bruntenhof, wspaniały Wilhelmina Park ze starymi drzewami wielu gatunków, XIX-wieczne parki Lepelenburg i Singelplantsoen czy współczesny Girft Park to miejsca, które naprawdę warto odwiedzić.