Breda

Miasta i miasteczka

Breda


Breda to tętniące życiem miasto w prowincji Brabancja Północna, z wieloma imponującymi zabytkami, także ważny ośrodek przemysłowy z wieloma znanymi instytucjami badawczymi i trzema szkołami wyższymi. Około 10 %  jego mieszkańców to studenci.

W XIV w. Breda stała się własnością przodków rodziny królewskiej Oranje-Nassau, którzy w latach 1403–1568 przekształcili ją w piękne miasto z bogato zdobionymi budynkami – te architektoniczne perły nadal robią duże wrażenie na odwiedzających. Miasto odegrało bardzo ważną rolę w historii, jako silny ośrodek oporu przeciwko hiszpańskiemu zwierzchnictwu. Pod koniec II wojny światowej Bredę wyzwoliła polska 1. Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Mączka. Pamięć o wyzwolicielach jest obecna w Bredzie do dnia dzisiejszego.

GROTE KERK
Najbardziej znanym budynkiem w Bredzie jest kościół Grote Kerk. Gotycka bazylika zbudowana na planie krzyża, z 97-metrową wieżą, ma wyjątkową historię. W książęcej kaplicy ze złotym sklepieniem jest pochowanych dziewięciu przodków rodziny Nassau.  Natomiast z wieży przy dobrej pogodzie roztacza się fantastyczny widok na miasto.

BEGIJNHOF
Chociaż znajduje się w centrum miasta przy Catharinastraat nadal pozostał zacisznym miejscem. Znajdują się w nim nadal stare chałupy, kościół, plebania i wspaniały ogród zielny. Pod numerem 29 znajduje się muzeum, w którym można dowiedzieć się więcej o życiu i czasach beginek z Bredy.

ZAMEK W BREDZIE
Również w centrum miasta przy placu Kasteelplein wznosi się zamek. Wybudowany w pierwszej połowie XV w. był  siedzibą rodziny Nassau. Przez wieki wiele części zostało dobudowanych do pierwotnych zabudowań. Od 1826 roku znajduje się w nim Królewska Akademia Wojskowa. Zamek można zwiedzać tylko podczas wycieczek z przewodnikiem.