Hieronymus Bosch

Mistrzowie Pędzla

Hieronymus Bosch


Hieronymus Bosch jest jednym z najbardziej znanych mieszkańców 's-Hertogenbosch. Jako malarz tworzący w na przełomie późnego gotyku i wczesnego  renesansu zyskał sławę dzięki surrealistycznym przedstawieniom na bardzo szczegółowych obrazach.

Hieronymus Bosch pochodził z rodziny malarzy. Jego pradziadek, dziadek, ojciec, trzech wujków i dwóch braci było malarzami. Hieronymus Bosch był bez wątpienia najbardziej popularnym i znanym malarzem w rodzinie. W 1488 roku Bosch dołączył do szanowanego Bractwa Matki Bożej, które składało się z 50 wpływowych obywateli 's-Hertogenbosch. Międzynarodowa sieć Bractwa zapewniła mu dostęp do najwyższych klas społecznych w Europie, których przedstawiciele zlecili namalowanie wiele jego dzieł.

Żywe, fantastyczne obrazy wyróżniały go spośród innych ówczesnych mu malarzy. Większość jego obrazów ma tematy biblijne i jest pełna fantastycznych stworzeń i podwójnych znaczeń. To przyniosło mu przydomek „twórcy diabłów”. Ze względu na swoje malarstwo Hieronymus Bosch stał się popularny i również był źródłem inspiracji dla wielu innych artystów, w tym Salvadora Dali, Jorga Immendorfa i Roberta Gobera. Wiele jego prac pozostaje tajemnicą dla naukowców i wielbicieli. Niestety, tylko 25 jego obrazów i 8  rysunków przetrwało do dnia dzisiejszego.

Centrum sztuki Hieronymusa  Boscha w 's-Hertogenbosch jest całkowicie poświęcone życiu i twórczości artysty, który mieszkał  tu w latach 1450-1516. Jednym z jego najsłynniejszych dzieł jest „Domokrążca” obraz, który można zobaczyć w Muzeum Boijmans van Beuningen w Rotterdamie.