Johan Cruyff ArenA

Amsterdamskie atrakcje

Johan Cruyff ArenA


Kiedy 14 VIII 1996 r. został otwarty w Amsterdamie nowy wielofunkcyjny stadion Amsterdam ArenA, prawdziwa chluba Holandii, jeden z najnowocześniejszych stadionów na świecie, od razu stał się atrakcją odwiedzaną przez dziesiątki turystów. Był wtedy pierwszym na świecie stadionem z przejściem podziemnym pod płytą stadionu i pierwszym w Europie z rozsuwanym dachem. Dla miłośników piłki nożnej jest to jednak przede wszystkim stadion słynnego klubu piłkarskiego AFC Ajax. 25 października 2017 r., stadion zmienił nazwę na Johan Cruyff ArenA, upamietniając legendarnego piłkarza Ajaxu i reprezentacji Holandii Johana Cruyffa.

ZWIEDZANIE STADIONU
Stadion można zwiedzać z przewodnikiem w ramach wycieczki World of Ajax Tour. Zwiedzanie trwa ok. 1 godz. i nie trzeba wcześniej rezerwować miejsc. Przy zwiedzaniu w grupie należy wcześniej zarezerwowac wycieczkę. W zależności od wieku uczestników, można wybrać odpowiedni program, np. dla młodzieży szkolnej lub specjalny pakiet obejmujący dodatkowo, m.in. prezentację wideo na ogromnym ekranie czy konkursy. Podczas wycieczki po stadionie w World of Ajax można prześledzić ponad stuletnią historię klubu, poznać jego największe gwiazdy i obejrzeć wszystkie trofea zdobyte przez drużynę z Amsterdamu.

WIELOFUNKCYJNY STADION
Pojemność stadionu zmienia się w zależności od zastosowania. Stadion może pomieścić podczas meczów piłki nożnej 51 628 widzów, podzczas koncertów pop z tzw round setting 68 000, a przy ustawieniu scenie po północnej stronie 50 000. UEFA przyznała mu pięć gwiazdek, a to oznacza, że mogą być rozgrywane najważniejsze mecze, takie jak np. Europejskiej Ligi Mistrzów czy finały o Puchar UEFA. Na stadionie rozgrywane są też mecze futbolu amerykańskiego, a także organizowane są wielkie koncerty. Występowały tu już takie gwiazdy, jak The Rolling Stones, Madonna, Bionce, Celin Dion, Bruce Spirngsteen, Sting, U2 i wiele, wiele innych. Rekord ilości koncerów na stadioneie należy do Rolling Stones. 

Zaplecze stadionu to również duże centrum kongresowe, w którym organizowane są różnego typu konferencje, seminaria, warsztaty, spotkania biznesowe i inne imprezy okolicznościowe. Centrum kongresowe dysponuje 14 salami o łącznej pojemności: 3,500 osób.