Kinderdijk

Skanseny

Kinderdijk


Kinderdijk położone jest w odległości ok. 100 km na południe od Amsterdamu. Dziewiętnaście wiatraków pochodzących z 1740 r., prawdziwych arcydzieł sztuki budowlanej, niezmiennie przyciąga tutaj uwagę zwiedzających. Jest to jedno z najlepiej znanych miejsc w Holandii. Obok Zaanse Schans jest przykładem typowego holenderskiego krajobrazu. Zdjęcia z Kinderdijk można więc znaleźć w prawie każdym albumie poświęconym Holandii.

​W 1997 r. wiatraki z Kinderdijk zostały oficjalnie umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.Szczególnie piękny widok na okolicę rozciąga się z okien hotelu Kinderdijk. Nic tylko usiąść i podziwiać! Od maja do września Kinderdijk można zwiedzać również statkiem wycieczkowym. Wiatraki są otwarte dla zwiedzających od kwietnia do września, od wtorku do soboty między 10.00 a 18.00. W soboty w lipcu i sierpniu dodatkowo można podziwiać je w ruchu. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą aparatu fotograficznego! Widok wiatraków obracających skrzydłami jest niezwykły. Nagle można poczuć się tak, jakby czas cofnął się o jakieś 250 lat.

19 WIATRAKÓW
Wiatraki w Kinderdijk stoją, oddzielone wodą, w dwóch przeciwległych rzędach. Po jednej stronie okrągłe wiatraki z cegły odprowadzają wodę z Nedervaard, po drugiej stronie ośmiokątne nie dopuszczają do zalania Overwaard. Niektóre z wiatraków można zwiedzać. Dowiedzieć się wtedy można, jak kiedyś zwykli żyć młynarze i ich rodziny.