Kwiaty i ogrody

Zwiedzanie

Kwiaty i ogrody

Na piaszczystej glebie, za pasem wydm, pomiędzy Lejdą a Haarlem, botanik Carolus Clusius eksperymentował z przywiezionymi z Turcji cebulami tulipanów. W żaden sposób nie mógł przewidzieć, że z kilku cebul kwiatowych, przywiezionych w 1593 r. do Lejdy, w ciągu 400 lat,  wyrośnie symbol narodowy Holandii – tulipan. Tu też narodziły się pierwsze kwitnące pola - jedna z atrakcji Holandii. Wiosną pola te, niczym kolorowy kobierzec przyciągają uwagę tysięcy turystów z całego świata

Najstarszy i najbardziej znany region upraw roślin cebulowych rozciąga się pomiędzy miejscowościami Haarlem i Leiden - Lejdą, w prowincji Zuid Holland. Warto tu nie tylko przebyć trasę biegnącą wśród kwitnących pól kwiatowych, ale również odwiedzić słynny wiosenny ogród Europy - Keukenhof, Museum De Zwarte Tulp (Muzeum Czarnego Tulipana) w Lisse, a także serce tego regionu – nadmorski kurort Noordwijk, znany również z wiosennej parady kwiatów - Bloemencorso Bollenstreek, która stąd właśnie wyrusza do Haarlem.

Pola kwiatowe można też podziwiać w prowincji Noord Holland, na północ od miejscowości Hoorn i wokół miejscowości Den Helder, Anna Paulowna i Breezand, a także w najmłodszej z holenderskich prowincji – Flevoland, gdzie wytyczono specjalne trasy samochodowe i rowerowe ułatwiające poruszanie się. Tutaj, co roku, organizowany jest również Tulip Festival – jedyne w swoim rodzaju święto tulipana.
Najlepszym okresem do podziwiania kwitnących pól kwiatowych jest druga połowa kwietnia i pierwsza połowa maja,

KWITNĄCE SADY
Inną wiosenną atrakcją Holandii są kwitnące sady. Można znaleźć je, przede wszystkim, w rejonie Betuwe, wokół głównego miasta Tiel, w prowincji Gelderland (Geldria), a także w Limburgii.

Podobnie jak w wypadku kwitnących pól kwiatowych, najlepszym okresem na wycieczkę jest przełom kwietnia i maja.