Sklepy, siłownie i fryzjerzy otwarci od soboty 15 stycznia

Zasady dotyczące działalności sportowej, artystycznej i kulturalnej, przemysłów kontaktowych, sklepów i edukacji zostają złagodzone w sobotę 15 stycznia 2022 r. Rząd zdecydował, że sklepy, sale gimnastyczne i kluby sportowe, szkoły muzyczne i lokalizacje, w których wykonywane są zawody wymagające kontaktu z klientem (takie jak fryzjerzy) mogą zostać ponownie otwarte. Zaostrzono natomiast zasady używania masek na twarz. Ze względu na bardzo dużą liczbę infekcji powodowanych przez wariant Omicron inne sektory pozostaną zamknięte. We wtorek 25 stycznia rząd podejmie decyzję, czy można znieść dalsze ograniczenia.
 

EDUKACJA, KULTURA I SPORT
Szkoły średnie i kształcenie zawodowe (MBO)  oraz szkolnictwo wyższe (HBO i uniwersytety) mogą zostać ponownie otwarte na naukę osobistą. Wszystkie zajęcia sportowe w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu oraz zajęcia artystyczne i kulturalne (takie jak muzyka, teatr i taniec) są ponownie dozwolone, ale bez widzów/publiczności. Dorośli mogą teraz również brać udział w meczach i zawodach sportowych we własnym klubie. Osoby powyżej 18 roku życia biorące udział w zajęciach sportowych w pomieszczeniach lub zajęciach artystycznych i kulturalnych w pomieszczeniach i na zewnątrz muszą okazać paszporty koronawirusa.
 
SKLEPY I BRANZE WYMAGAJĄCE KONTAKTU
Wszystkie  sklepy mogą być ponownie otwarte do godziny 17.00. Klienci muszą zachoywać odległość 1,5 metra od siebie i nosić maski na twarzy, liczba kupujących musi być ograniczona, a zasady higieny muszą być przestrzegane. Fryzjerzy, stylistki paznokci, masażyści, prostytutki i inne osoby wykonujące zawody kontaktowe mogą przyjmować klientów do godziny 17.00.

MASECZKI
Zaleca się noszenie maski na twarz w każdym miejscu, w którym nie można zachować odległości 1,5 metra. Dotyczy to teraz również ruchliwych miejsc na świeżym powietrzu, takich jak ulice handlowe. Dotyczy to również miejsca pracy. Zaleca się noszenie jednorazowych masek na twarzy. Rząd odradza używanie masek z tkaniny i masek domowej roboty.

SAMOKWARANTANNA
Bliskie kontakty czy rodzina osoby, która ma koronawirusa, nie muszą poddawać się kwarantannie, jeśli nie mają objawów i otrzymali dawkę szczepienia przypominającego co najmniej 1 tydzień temu lub mieli koronawirusa w ciągu ostatnich 8 tygodni.
Wkrótce zostaną wydane porady dotyczące samodzielnej kwarantanny dla osób wykonujących określone prace, które nie otrzymały jeszcze szczepionki przypominającej lub nie miały ostatnio koronawirusa.
 
INNE ŚRODKI
Ze względu na wariant Omicron dzienna liczba infekcji jest wyższa niż w jakimkolwiek momencie pandemii. Oznacza to, że nadal istnieje ryzyko przeciążenia systemu opieki zdrowotnej. Duża liczba osób, które uzyskały pozytywny wynik testu oraz przepisy dotyczące samodzielnej kwarantanny oznaczają, że wiele osób jest niezdolnych do pracy. Może to prowadzić do poważnych problemów.
Od 15 stycznia 2022 r. obowiązują następujące środki: 

  • Zawsze należy zachowywać odstęp 1,5 metra od siebie.
  • Jeśli pojawią się objawy, należy pozostac w domu i wykonać autotest. Jeśli wynik jest pozytywny, należy zgłosić się do miejskiej służby zdrowia (GGD).
  • Przyjmować nie więcej niż 4 odwiedzających w wieku co najmniej 13 lat.
  • Odwiedzać nie więcej niż 1 gospodarstwo domowe dziennie.
  • Na zewnątrz zaleca się, aby ludzie nie spotykali się w grupach liczących więcej niż 4 osoby w wieku 13 lat i więcej.
  • Wszystkie restauracje, bary i kawiarnie pozostają zamknięte, z wyjątkiem przygotowujacych posiłki na wynos i dostawy.
  • Kina, muzea, teatry i sale koncertowe pozostają zamknięte.
  • Podstawowe sklepy, takie jak supermarkety i apteki, mogą pozostać otwarte do 20:00.
  • Stacje benzynowe, apteki, szkoły nauki jazdy, notariusze, prawnicy i inni kluczowi usługodawcy mogą być otwarci w normalnych godzinach otwarcia.

Środki te mają zastosowanie w uzupełnieniu do istniejących ograniczeń i porad, takich jak podstawowe zasady, wymóg dotyczący maski na twarz, porada przeprowadzenia samokontroli przed odwiedzeniem innych osób lub przyjęciem gości oraz porada dotycząca pracy z domu. Osobom w wieku 70 lat i starszym zaleca się ograniczenie kontaktu z innymi osobami, w tym z dziećmi, tak bardzo, jak to możliwe i zachowanie odległości 1,5 metra od siebie.