Muzea Utrechtu

Utrecht

Muzea Utrechtu


Historyczne centrum Utrechtu - Museumkwartier nie bez powodu nazywane jest „skrzynią pełną skarbów”. Średniowieczna zabudowa, zabytkowe domy, kościoły, kanały i oczywiście… wspaniałe muzea, którym dzielnica zawdzięcza swą nazwę.


CENTRAAL MUSEUM
Najstarsze muzeum miejskie w Holandii. Słynie z największej kolekcji prac Rietvelda oraz płócien XVI- i XVII-wiecznych mistrzów pędzla z Utrechtu tzw. Carravagionistów. Można tu też obejrzeć, m.in. oryginalny statek Wikingów z X/XI w., imponujący dom dla lalek z XVII w. i wspaniałą kolekcję kostiumów.

MUSEUM CATHARIJNECONVENT
Mieszczące się w dawnym klasztorze, interesujące muzeum poświęcone historii chrześcijaństwa w Holandii. Posiada bogatą kolekcję średniowiecznej sztuki sakralnej, manuskryptów, szat i przedmiotów liturgicznych ze złota i srebra, a także wspaniałą kolekcję obrazów z płótnami, takich malarzy jak Rembrandt, Frans Hals czy Saenredam.

VAN SPEELKLOK TOT PIEREMENT
Narodowe Muzeum - Od Grającego Zegara do Organów Ulicznych to najweselsze z muzeów Utrechtu. Rozbrzmiewa całą gamą najróżniejszych dźwięków, jakie tylko można wygrać i wydobyć z mechanicznych instrumentów muzycznych - grających zegarów, pozytywek, pianoli, katarynek, organów ulicznych, jarmarcznych i tanecznych czy karylionów.

UNIVERSITEITSMUSEUM
Muzeum Uniwersytetu w Utrechcie poświęcone historii uczelni i nauczania akademickiego. Prezentuje m.in. bogatą kolekcję eksponatów medycznych, z największym w Europie zbiorem dentystycznym. Dzieci w wieku 10 - 14 lat mogą tu, w specjalnym laboratorium, zgłębić naturę pięciu zmysłóów, a miłośnicy przyrody zwiedzić przyległy Oude Hortus, dawny uniwersytecki ogród botaniczny.

NEDERLANDS SPOORWEGMUSEUM
Mieszczące się w budynku dawnej stacji kolejowej Maliebaan, Muzeum Kolei Holenderskich w ciekawy, interaktywny sposób prezentuje historię, jak i współczesne osiągnięcia kolejnictwa. Interesujące zarówno dla starszych, jak i młodszych miłośników pociągów.

MUSEUM STERRENWACHT SONNENBORGH
Interesujące muzeum astronomiczne. Mieści się w najstarszym kopułowym obserwatorium w Holandii. Prezentuje bogatą kolekcję XVIII- i XIX-wiecznych przyrządów astronomicznych. Można tu również podziwiać współczesne teleskopy, a w pokoju południka poznać dokładne położenie Utrechtu.

ABORIGINAL ART MUSEUM
Niezwykłe muzeum - jedyne tego rodzaju w Europie - prezentujące sztukę rdzennych mieszkańców Australii. Sztuka ta, pełna symboli, odzwierciedlająca tradycje przekazywane przez Aborygenów z pokolenia na pokolenie, zaprezentowana jest w sposób, który potrafi zainteresować nawet dzieci.

RIETVELD SCHRÖDERHUIS
Dom zaprojektowany i wybudowany w 1924 r. przez pochodzącego z Utrechtu, słynnego holenderskiego architekta Gerrita Thomasa Rietvelda (1888 - 1964). Obecnie uznawany jest za jeden z najciekawszych przykładów architektury XX w., a zwłaszcza stylu De Stijl. Do dziś niewiele stracił ze swej nowoczesności.