Ogrody botaniczne

Kwiaty i ogrody

Ogrody botaniczne


Cała Holandia to jeden wielki ogród. Znajdziemy tu przepiękne ogrody i parki przy zamkach i pałacach, arboreta i bogate ogrody botaniczne.

HORTUS BOTANICUS LEIDEN
Ogród Botaniczny Uniwersytetu w Lejdzie to najstarszy ogród botaniczny w Europie, założony jeszcze w 1590 r. Znaleźć tu można, m.in. starannie zrekonstruowany, historyczny ogród Carolusa Clusiusa - botanika, który sprowadził do Holandii tulipany, oranżerię, ogród japoński, ogród paproci, a także zimowy, w nowej szklarni. ?adnego z tych miejsc nie można pominąć. Na uwagę zasługują też liczne wspaniałe, stare drzewa.

DE BOTANISCHE TUINEN UNIVERSITEIT UTRECHT
Historia Ogrodów Botanicznych Uniwersytetu w Utrechcie sięga 1639 r. Założony został wtedy pierwszy z ogrodów, dzisiaj należący do Muzeum Uniwersyteckiego, tzw. DE OUDE HORTUS.

FORT HOOFDDIJK w Utrechcie i VON GIMBORN ARBORETUM w Doorn to dwa kolejne ogrody botaniczne, którymi może poszczycić się Uniwersytet. Główną atrakcją ogrodu Fort Hoofddijk jest największy w Holandii ogród skalny (1600 gatunków roślin alpejskich). Są tu też, m.in.: szklarnia z kolekcją roślin podzwrotnikowych i tropikalnych, ogród systemowy i tematyczny. Von Gimborn Arboretum to z kolei największe arboretum w Holandii. Zobaczyć tu można wiele gatunków drzew, w tym liczne iglaste, piękne rododendrony i magnolie, a także jedyny w swoim rodzaju ogród wrzosowy.

HORTUS BOTANICUS AMSTERDAM
Założony jeszcze w 1638 r. przez władze miejskie Amsterdamu, pierwotnie służył medykom i farmaceutom jako ich "Hortus Medicus". Swe obecne miejsce, w samym centrum miasta, Amsterdamski Ogród Botaniczny zajmuje od 1682 r. Można zobaczyć tu ponad 8000 różnych gatunków roślin tak w samym ogrodzie, jak i w jego szklarniach, m.in. palmiarni czy, składającej się z trzech części, Szklarni Trzech Klimatów. W pochodzącym z XIX w. budynku Oranżerii można odpocząć i zjeść lunch w otoczeniu drzew cytrusowych.

ARBORETUM TROMPENBURG
Położony niedaleko od centrum Rotterdamu, założony w 1820 r., duży park ze wspaniałą kolekcją drzew, krzewów, roślin wieloletnich i cebulowych.

BOTANISCHE VIJVERTUIN ADA HOFMAN
Nietypowy wodny ogród botaniczny, który tworzy ok. 30 mniejszych ogrodów ze stawkami, rozłożonych wokół 3 dużych stawów naturalnych. Ada Hofman zgromadziła tutaj największą kolekcję roślin, krzewów i drzew (ponad 3000 gatunków), które można spotkać w Holandii. Zarówno ogrody, jak i stawy zamieszkuje wiele zwierząt. Inną atrakcją jest tu też ogród ze stawem, usytuowany na dachu domu Ady Hofman, skąd roztacza się wspaniały widok na okolicę. W sali kinowej można obejrzeć film, dostarczający wszelkich informacji na temat ogrodów wodnych, m.in. jak utrzymać czystą wodę w stawach, jakie uprawiać w nich rośliny czy też, jak dbać o zamieszkujące je zwierzęta.