Pałac Pokoju

Haga

Pałac Pokoju


Neorenesansowy budynek  z 1913 r., w którym mieści się Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, Stały Sąd Arbitrażowy (PCA), Haska Akademia Prawa Międzynarodowego i Biblioteka Pałacu Pokoju. Pałac został oficjalnie otwarty 28 sierpnia 1913 r. jako siedziba stałego Sądu Arbitrażowego.

Budowę poprzedziło zorganizowanie konferencji pokojowej  w Hadze w 1899 r z udziałem przedstawicieli 26 państw, która dała początek tzw. konwencjom haskim oraz działalności Stałego Trybunału Arbitrażowego. Po zorganizowano w Hadze drugiej konferencję w 1907 r. rozpoczęto budowę siedziby Trybunału, a uroczyste otwarcie pałacu z udziałem królowej miało miejsce w 1913 r. Po I wojnie światowej pałac stał się również siedzibą Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej, który został  zmieniony po II wojnie światowej, działający do dziś, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. Fundatorem budowy był amerykański magnat  przemysłu stalowego pochodzenia szkockiego Andrew Carnegi.

TRYBUNAŁ SPRAWIEDLIWOŚCI
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości pełni podwójną rolę. Zgodnie z prawem międzynarodowym rozstrzyga spory prawne przedłożone mu przez państwa, oraz wdaje opinie doradcze w kwestiach prawnych skierowanych do niego przez upoważnione organy i agencje Narodów Zjednoczonych.

STAŁY TRYBUNAŁ ARBITRAŻOWY
Do Stałego Trybunału Arbitrażowego zwracają się strony dążące do rozstrzygnięcia sporu w drodze arbitrażu. Większość sporów przekazywanych do PCA obejmuje co najmniej jedno państwo, ale może również obejmować organizacje międzynarodowe, korporacje lub osoby fizyczne