Plan Delta

Woda i ląd

Plan Delta


Plan Delta to składający się z 13 części, największy system ochrony przeciwpowodziowej na świecie.. Ten imponujący projekt, zwany także jednym z siedmiu cudów świata, ilustruje, jak Niderlandy radzą sobie z zagrożeniem ze strony morza.

Plan Delta obejmuje między innymi barierę przeciwsztormową, wały przeciwpowodziowe, zapory i  śluzy. Częścią Delta Works robiąca największe wrażenie  jest bariera przeciwsztormowa Oosterscheldekering, unikalna konstrukcja przeciwpowodziowa o długości 8 kilometrów, która może odciąć cały obszar Wschodniej Skaldy w 75 minut. Ten genialny system 62 ogromnych ruchomych zasuw może zapobiec  katastrofalnej powodzi, takiej jak w 1953 r. Zasuwy są otwarte podczas normalnej pogody, pozwalają na występowanie pływów i zachowanie  morskiej flory i fauny i dalszą hodowlę ostryg i połowy homara  ze wschodnie Skaldy.

Budowa Delta Works umożliwiła połączenie licznych wysp i półwyspów prowincji Zelandia, które  były dosłownie izolowana przez wieki. Budowa mostu Zeeland i tunelu Westerscheldetunnel (2003) znacznie poprawiła strukturę drogową.