Alkmaar

Miasta i miasteczka

Alkmaar


Alkmaar jest znane na świecie jako miasto sera, ale to tylko jedna  część tego, co miasto ma do zaoferowania. Ma piękne stare centrum z wieloma zabytkami, wspaniałe dzielnice handlowe z licznymi przytulnymi tarasami, kawiarniami i restauracjami na każdą kieszeń. Alkmaar posiada również wiele interesujących muzeów, w tym Muzeum Miejskie - Stedelijk Museum, Muzeum Piwa,  Muzeum Beatlesów i oczywiście Muzeum Sera.

Pierwsze wzmianki o wiosce rybackiej Alkmaar pochodzą z X w. W 1254 r. Alkmaar otrzymał prawa miejskie z rąk Wilhelma II hrabiego Holandii i rozpoczął się  znaczny rozwój miasta. Po 1564 r. Alkmaar stał się ważnym centrum handlowym.  Podczas wojny osiemdziesięcioletniej w 1573 r. miasto przetrwało oblężenie wojsk hiszpańskich i stało się symbolem zwycięstwa.

MIASTO SERA
Już prawie 700 lat temu Alkmaar był miastem sera. Z danych historycznych wynika, że ​​ już w 1365 roku była w mieście waga do ważenia sera.  17 czerwca 1593 r. powstała w Alkmaar gildia tragarzy serów. Przez ponad 400 lat tragarze  sera z czterech różnych gildii wykonywali swoje prace w tradycyjnej formie Alkmaar stał się z biegiem lat coraz bardziej znany jako stolica serów, a tutejszy targ serowy stał się bardzo popularny. Co tydzień odbywały się co najmniej cztery targi serowe, które trwały do ​​pierwszej w nocy