Zamek De Haar

Zamki i pałace

Zamek De Haar


Położony na obrzeżach Utrechtu zamek jest największym w Holandii i jednym z najbardziej luksusowych zamków w Europie. Ma wygląd średniowiecznej fortecy z bramami i wieżami, fosami oraz mostami zwodzonymi, ale w rzeczywistości został zbudowany na początku XX wieku. Obok zamku znajdują się budynki dawnych wozowni i stajni, kaplica i piękne ogrody, a wszystko to otoczone jest parkiem. De Haar, rozległy park i wioska Haarzuilens tworzą unikalny na terenie Holandii Gesamtkunstwerk oraz zieloną oazę ciszy i spokoju na terenie obszaru Ranstad.

Został zbudowany w latach 1892–1912 na zamówienie barona Etienne van Zuylen van Nijevelt na ruinach starego, opuszczonego zamku i otoczony malowniczym parkiem krajobrazowym. Słynny holenderski architekt Pierre Cuypers był projektantem i prowadził nadzór podczas budowy. Bównież zaangażowany w projektowanie ogrodów i parku wraz z architektem krajobrazu Hendrikiem Copijnem. Zamek przez wiele lat był prywatną rezydencją rodziny Van Zuylen. W latach 60. XX wieku na zaproszenie rodziny Van Zuylen van Nijevelt gościli w nim znani goście, jak Coco Chanel, Maria Callas, Gregory Peck, Roger Moore, Yves Saint Laurent, Joan Collins i Brigitte Bardot.

Budując nowy zamek  Cuypers użył innego rodzaju cegieł na nowe ściany, aby uwidocznić stare i nowe mury. Wykorzystał tez we wnętrzu żeliwo. Zamek został wyposażony przez Cuypersa w najnowocześniejsze gadżety, takie jak oświetlenie elektryczne z własnym generatorem i  parowe centralne ogrzewanie. Ta instalacja jest uznawana na całym świecie za przemysłowy zabytek. Zaprojektowana kuchnia była bardzo nowoczesna, a dzisiaj znajduje się w niej dużą kolekcja miedzianych garnków i patelni oraz ogromny piec kuchenny o długości około 6 metrów opalany torfem lub węglem. Fajansowe płytki w kuchni zdobią herby rodzin De Haar i Van Zuylen i zostały specjalnie wyprodukowane  we Franeker.

PARK I OGRODY
Zaraz po rozpoczęciu renowacji zamku rozpoczęła się budowa parku, a w nim kilku ogrodów. Powstał  rozległy angielski park krajobrazowy o powierzchni ponad 55 hektarów, a w nim labirynt, duży park jeleni, romantyczny kryty most i piknikową łąkę nad stawem. W parku wokół zamku - powstały ogrody w stylu francuskim, które są częściowo rekonstrukcją oryginalnych ogrodów z elementami wodnymi, krzewami, ogrodami warzywnymi i wolierami.  Ogród Różany różany z ponad 1200 różami w 79 różnych gatunkach upamiętnia  życie najstarszy syna Etienna van Zuylen van Nijevelt, który w 1912 r, zginął w wypadku drogowym w wieku 24 lat, Ogród  jest szczególnie wart odwiedzenia latem, kiedy kwiaty są w pełnym rozkwicie.

HISTORIA ZAMKU
Najstarszy zapis dotyczący zamku pochodzi z 1391 r. W tym roku rodzina De Haar otrzymała zamek i okoliczne ziemie jako lenno od Hendrika van Woerden. Zamek pozostał  własnościąą rodziny De Haar do 1440 r., kiedy ostatni męski członek rodu zmarł bezpotomnie. Zamek stał się własnością rodziny Van Zuylen. Po koniec XV w zamek został spalony, część murów została wyburzona, a na początku XVI wieku został przebudowany.  Po 1641 roku, kiedy Johan van Zuylen van de Haar zmarł bezdzietnie, zamek stopniowo popadał w ruinę. W 1890 roku zamek De Haar odziedziczył Baron van Zuylen van Nyevelt van de Haar, który poślubił baronową Hélène de Rothschild. W 1892 r. para postanowiła odbudować zamek z ruin i zleciła architektowi Pierre'owi Cuypersowi przebudowę zrujnowanego zamku, która trwała kilkanaście lat i w całości została sfinansowany przez rodzinę Rotszyldów.

HARZUILENS
Mniej więcej w miejscu rzymskiego ogrodu do 1898 roku znajdowała wioska Haarzuilens prawdopodobnie powstała w średniowieczu w pobliżu chroniącego ją zamku.Było w niej około dwudziestu pięciu domów pokrytych trzciną zgrupowanych wokół zielonego placu porośniętego drzewami. We wsi znajdowała się karczma, która pełniła również funkcję izby rady. Podczas budowy nowego zamku  i rozległego parku przeniesiono wioskę o 1,5 kilometra na wschód od dawnej lokalizacji. W 1898 r. mieszkańcy wioski wprowadzili się do nowych domów. Nowe domy są również zbudowane wokół trapezoidalnego placu. Oprócz domów mieszkalnych jest tu także kowal i kilka sklepów. W budynku Het Wapen van Haarzuilens zaprojektowany jako karczma jest również izba rady. Jest tu też wiejska szkoła, której patronem  jest św. Bonifacy.

FUNDACJA KASTEEL DE HAAR
Rodzina van Zuylen van Nijevelt cieszyła się zamkiem przez stulecie do momentu kiedy nie była w stanie ponosić póki kosztów utrzymania zamku i majątku. Wtedy Baron van Zuylen van Nijevelt van de Haar w 2000 roku wniósł zamek i otaczający go park do Fundacji Kasteel de Haar, a posiadłość Haarzuilens, o powierzchni 400 hektarów, została kupiona w tym samym roku przez Stowarzyszenie Pomników Przyrody. Fundacja Kasteel de Haar ma na celu zachowanie jedność majątku i zamku. Fundacja uważa, że ​​zamek powinien pozostać otwarty dla publiczności teraz i w przyszłości. W ten sposób odwiedzający mogą nadal cieszyć się zamkiem, wnętrzem i otoczeniem.