Delft

Miasta i miasteczka

Delft


Delft znajduje się w prowincji Holandia Południowa, pomiędzy Hagą a Rotterdamem. To piękne małe miasteczko z historycznym centrum z kanałami. W Delft mieszkał i tworzył znany malarz Johannes Vermeer. Miasto jest również znane z wytwarzanej tu od kilku stuleci charakterystycznej ceramiki – Delftware. Prawa miejskie otrzymało w XI wieku. Nowe miasto zaczęło się szybko rozrastać i do 1355 r. osiągnęło  rozmiary, utrzymane aż do XIX wieku.

DOM ORAŃSKI
Delft od dawna jest związane z Domem Orańskim i rodzina królewską. Podczas wojny osiemdziesięcioletniej miasto służyło jako kwatera główna antyhiszpańskiej rewolty. Tu w Prinsenhof miał swoją siedzibę przywódca tej rewolty i pierwszy stadhouder Wilhelm Orański. Tu też został zastrzelony przez Balthazara Gerarda, w 1584 r. Rodzina Wilhelma Orańskiego zdecydowała się pochować go w Delft w Nieuwe  Kerk. Od tej chwili Delft stało się też oficjalnym miejscem pochówku rodziny Orańskiej.

STARE MIASTO
Stare Miasto na planie prostokąta z dużym rynkiem, poprzecinane jest siecią szerokich kanałów, napełnionych czystą wodą. Nad centralnie położonym rynkiem góruje Nieuwe Kerk, zbudowany w stylu gotyku brabanckiego, z więżą o wysokości 108 m. W jego wnętrzu znajduje się wspaniały grobowiec Wilhelma l Orańskiego. Naprzeciw kościła wznosi się renesansowy ratusz, a za nim budynek wagi miejskiej, w którym obecnie mieści się Teatr Miejski. Najstarszym kościołem w Delft jest Oude Kerk z połowy XIII w. z nieco pochyloną XIV-wieczną wieżą. W kościele spoczywają znane osobistości. Naprzeciwko Oude Kerk znajduje się Prinsenhof, wzniesiony jako żeński klasztor, po sekularyzacji zaadaptowany na rezydencję księcia Wilhelma l Orańskiego. We wnętrzach malowniczego kompleksu mieści się interesujące Muzeum Miejskie.

Lokalna gospodarka opiera się na turystyce, handlu i przemyśle. Edukacja i badania są również ważną częścią gospodarki Delft. Działa tu duży Uniwersytet Techniczny.