Volendam

Miasta i miasteczka

Volendam


Volendam to stara wioska rybacka a położona niedaleko Amsterdamu nad jeziorem Markermeer. Kiedyś  założona nad Zuider Zee miała bezpośredni dostęp do morza iwłaśnie ze względu na takie położenie osiedliło się tu wielu rybaków. Do dzisiaj w starych dzielnicach Volendam w labiryncie uliczek znaleźć można piękne stare domy rybaków, które od wieków inspirują malarzy i artystów.         

Holandia Północna jest prowincją zdecydowanie protestancką, ale mieszkańcy Volendam to w większości katolicy, którzy wyróżniają się spośród innych Holendrów nie tylko ze względu na ich przekonania religijne, ale także ze względu na oryginalne stroje i własny dialekt - Volendams.

DAWNA HOLANDIA
Wielu turystów przyjeżdża tu z powodu specyficznej atmosfery dawnej Holandii, by spotkac mieszkańców w ich strojach ludowych zobaczyc ich malownicze domki, odwiedzić liczne sklepiki z pamiątkami. Volendam jest również znane w całej Holandii z zamiłowania mieszkańców do muzyki, a muzyka pop pochodząca stąd  jest znana jako Palingsound (dźwięk węgorza). Urodziło się tu kilku znanych muzyków, którzy wykreowali swój własny styl muzyczny.

VOLENDAM - MARKEN EXPRESS
Z przystani w porcie odpływają stateczki linii Volendam - Marken Express i kursują regularnie pomiędzy Volendam i dawną wyspą Marken, od w 1957 r. połączonej groblą z lądem stałym.