Zamek Muiderslot

Zamki i pałace

Zamek Muiderslot


Muiderslot jest jednym z najbardziej malowniczych średniowiecznych zamków w Niderlandach, jest otoczony wodą i pięknymi zabytkowymi ogrodami. Zamek ma długą i burzliwą historię i jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych zamków. Został zbudowany w 1285 roku jako zamek obronny.  Obecnie jest muzeum narodowym z kolekcją zbroi, broni i obrazów z holenderskiego złotego wieku.. Jest otwarty dla publiczności a wnętrza zostały przywrócone do wyglądu w XVII wieku.

POCZĄTKI ZAMKU - HRABIA FLORIS V
Około 1285 r. Hrabia Holandii Floris V (1254 - 1296) zlecił budowę kamiennej twierdzy w strategicznym miejscu u ujścia rzeki Vecht, ważnej drogi wodnej. W 1296 r. Floris V został porwany, podczas polowania z sokołami, przez spiskowców Gerarda van Velsen, Hermana van Woerden i Gijsbrechta z Amstel i uwięziony w zamku. Rozpoczęło się oblężenie zamku. Przerażeni spiskowcy uciekając z zamku zamordowali hrabiego. W tym samym roku zamek stał się własnością biskupa Willema van Mechelen, który polecił go zniszczyć. W latach 1370 1380 zamek został odrestaurowany i rozbudowany o nowe skrzydło mieszkalne. W 1576 r. wzmocniono obronność zamku ziemnymi wałami i bastionami. Zamek jest teraz w idealnym stanie, a każdego roku przybywają tu tysiące odwiedzających.

ZŁOTY WIEK - P.C. HOOFT
W XVII wieku znanym mieszkańcem zamku został holenderski poeta, dramaturg, humanista  i historyk epoki renesansu Pieter Corneliszoon Hooft.  Z racji pełnionej funkcji szeryfa Muiden i komornika Het Gooi mieszkał w zamku Muiderslot przez 38 lat. W tym czasie przebudował zamek w stylu holenderskiego renesansu. Był synem burmistrza Amsterdamu przyzwyczajonym do intensywnego życia towarzyskiego, którego mu brakowało w Muiden. Gościł, zwłaszcza latem pisarzy, naukowców i artystów , którzy w kresie romantycznym stali się znani jako „Krąg Muiden”.

XIX WIEK - MUZEUM NARODOWE MUIDERSLOT
W 1825 r. Muiderslot został uratowany przed rozbiórką, w 1878 r. uzyskał status muzeum narodowego. Po  gruntownych pracach remontowych wnętrzu zamku i ogrodom przywrócono wygląd z czasów holenderskiego złotego wieku. Natomiast  budynek i niezwykła kolekcja średniowiecznej broni ilustrują znaczenie roli Muiderslot jako fortecy hrabiego Florisa V.

OGRODY ZAMKOWE
Muiderslot otoczony jest fosą i jest otwarty dla zwiedzających przez większość roku. Jest przygotowanych  wiele tras, którymi możesz zwiedzać zarówno zamek, jak i ogrody. Już od XVII wieku, piękne historyczne ogrody Muiderslot wykorzystywane do celów dekoracyjnych i praktycznych. Arkadowy szpaler (berceau) rozdziela ogród warzywny (Warmoeshof) od ogrodu ziołowego. W ogrodzie warzywnym można  zobaczyć zapomniane warzywa z wcześniejszych czasów, a w ogrodzie ziołowym uprawiane są zioła używane w kuchni, do celów leczniczych oraz do sporządzania barwników i dekoracji. Od marca do listopada w ogrodach znaleźć można wolontariuszy, którzy chętnie opowiadają o historii ogrodów i wszystkich roślinach u rosnących. Za zamkiem jest śliwkowy sad, który był źródłem inspiracji i radości dla pisarza i poety Pietera Cornelisza Hoofta nazywanego „holenderskiego Szekspirem”.