Delfty

Ikony Niderlandów

Delfty


Delfty to ogólne określenie używane dla holenderskiego fajansu - ceramiki wytwarzanej z zanieczyszczonego kaolinu. Wykonane z niej naczynia pokrywa się białą glazurą, zazwyczaj ozdobioną tlenkami metali, w szczególności tlenkiem kobaltu, który daje zwykły niebieski kolor. Miasto Delft było i jest głównym ośrodkiem produkcji, ale termin ten obejmuje również wyroby o innych kolorach i wykonane w innych miejscach. Przy dekoracji używa się wzorów roślinnych opracowanej po raz pierwszy w XIV-wiecznej chińskiej porcelanie i cieszącej się dużym zainteresowaniem w Europie.

HOLENDERSKA PORCELANA
W czasie holenderskiego Złotego Wieku Kompania Wschodnioindyjska prowadziła ożywiony handel ze dalekim Wschodem i na początku XVII wieku importowała chińską porcelanę. Chińskie wyroby ze względu na wykonanie i dbałość o szczegóły robiły wrażenie na obiorcach i tylko najbogatsi mogli sobie na nie pozwolić.
Holenderscy ceramicy zaczęli naśladowali natychmiast chińską porcelanę po śmierci cesarza Wanli w 1620 r., kiedy przerwano jej dostawy do Europy i dostrzegli teraz możliwość wyprodukowania taniej alternatywy dla chińskiej porcelany. Po wielu eksperymentach udało im się stworzyć cienki rodzaj ceramiki pokrytej białą glazurą. Chociaż wyroby wykonane były z ceramiki o niskiej temperaturze wypalania, bardzo dobrze przypominały porcelanę. Produkcję rozpoczęto około 1600,a w XVII i XVIII wieku Delfty były ważnym towarem eksportowym znanym w całej Europie. Wyroby te są nadal m.in. w Królewskiej Wytwórni Porcelany w Delft, którą można zwiedzać.