Madurodam

Top atrakcje

Madurodam


Madurodam jest miejscem, gdzie można zobaczyć wszystko to z czego słynie Holandia. Można tu w dwie godziny odbyć podróż po najciekawszych miejscach Niderlandów. Wiatraki, pola tulipanów, targ serowy w Alkmaar, Pałac Pokoju w Hadze, domy nad kanałami Amsterdamu, gwarne lotnisko Schiphol, zapory przeciwsztormowe Planu Delta można tu zobaczyć odtworzone w najdrobniejszych szczegółach. Madurodam jest też pełne ruchu. Wiatraki obracają się, stateczki wycieczkowe kursują po kanałach, pędzą nowoczesne pociągi, a na lotnisku Schiphol panuje ruch, jak co dzień.

Charakterystyczne miniatury w skali 1:25 są zaprezentowane w trzech tematycznych częściach:
Stare miasto - znajdują się tu charakterystyczne budynki holenderskich miast; można tu poznać kulturę, architekturę, sztuce, historię i wielkich Holendrów.
Świat wody - głównym tematem jest tu woda,  jako wróg i jako przyjaciel, walka z wodą, i budowanie Holandii; znaleźć tu można port, morze i poldery.
Wyspa inowacji - ta część parku poświęcona jest  transportowi, handlowi, rolnictwu i współczesnej architekturze.

Po przebudowie w 2012 r. mienił się sposób zwiedzania i sposób przekazywania informacji – z biernego na interaktywny. Historia jest ciekawiej opowiedziana, a wybór informacji zależy od odwiedzających. Informacje można znaleźć korzystając z punktów Info przy miniaturach, na przeglądarkach wokół parku i na ekranach dotykowych. Wykorzystana jest też nowa technologia RIFT i kody QR. Można też spróbować załadować kontenerowiec w porcie w Rotterdamie, wziąć udział w aukcji kwiatów, popróbować sił jako realizator świateł czy przekonać się ile waży holenderski ser.

Obok niektórych miniaturowych modeli znajdują się ekrany. Wystarczy przesunąć i zeskanować swoją kartę, aby włączyć film.  Przy innych miniaturach znajdują się słupki bez ekranów z oznaczonymi miejscami do skanowania kart. Skanując na nich kartę dodaje się do swojej kolekcji kolejne filmy. Odtworzenie całej kolekcji odbywa się na którymś z ekranów umieszczonym w ścianach znajdujących się wokół każdej z tematycznych części Madurodam. Można sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na pytania pojawiające się na ekranach.