Euromast

Top atrakcje

Euromast


Rotterdamski Euromast jest jedną z najwyższych budowli w Holandii. Wieża o wysokości 100 m została zaprojektowana przez architekt Maaskanta z okazji odbywającej się tu Floriady. Odwiedzający z wysokości 185 metrów mogą podziwiać architekturę Rotterdamu, jak również krajobraz wokół miasta. W pogodny dzień można nawet zobaczyć Antwerpię.

HISTORIA POWSTANIA
Euromast został zaprojektowany dla organizowanej po raz w 1960 r. pierwszy światowej wystawy ogrodniczej Floriade, która odbywa się co 10 lat w Holandii. W momencie powstania, mając ponad 100 metrów wysokości,  Euromast stał się najwyższą budowlą w Rotterdamie. Kolejny budynek w Rotterdamie zdobył ten tytuł zaledwie kilka lat później, po czym zdecydowano się na zwiększenie wysokości Euromastu i do konstrukcji dodano 85 metrów. Obecnie jednak najwyższym w Rotterdamie jest budynek mieszkalny Zalmhaventoren o wysokości 215 m.

WIZYTA NA EUROMASZCIE
Widok z wieży jest widać spektakularny. Doskonale widoczna jest futurystyczna zabudowa Rotterdamu, Europort w pogodny dzień widać Hagę, a nawet oddaloną o 80 kilometrów Antwerpię. Dwie szybkobieżne windy dowożą zwiedzających na platformę widokową. Poniżej otwartej platformy znajduje się panoramiczna restauracja gdzie można na wysokościach  można napić się kawy zjeść lunch czy kolację. Można też przenocować  w luksusowym apartamencie na wysokości 100 m i cieszyć się niesamowitym widokiem wschodu i zachodu słońca. Z platformy widokowej można przejść na kolejną platformę, a z niej schodkami lub windą na taras i rozpocząć podróż Euroscopem. Jest to przeszklona kapsuła, w której odwiedzający siedząc w kręgu plecami do stalowej 65 metrowej iglicy wjeżdżają na sam szczyt. Podczas wjazdu i zjazdu dodatkowo kapsuła obraca się i pozwala na wielokrotne obejrzenie panoramy Rotterdamu. Po zjeździe z Euromastu na parterze znajduje się kawiarnia, sklep z pamiątkami i toalety. Duże wrażenie robi pobyt na Euromaszcie tuż przed zachodem słońca i po. Można zobaczyć Rotterdam  w dziennym świetle, sam zachód słońca i rozświetlone miasto po zmroku.

DLA ODWAŻNYCH
Euromast to nie tylko punkt widokowy, to także restauracja - więc w konkretnym okresie roku każda z "części" może mieć inne godziny zamknięcia.
Szukający mocniejszych wrażeń mogą zjechać po linie lub zejść po linie z Euromastu. Zejście na linie pozwala „schodzić” w całkowicie bezpiecznej uprzęży wspinaczkowej wzdłuż zewnętrznej ściany budynku w linii pionowej. Natomiast zjazd do ślizg po linie ukośnej do podłoża, podczas którego  prędkość dochodzi do 100 kilometrów na godzinę. Obie podróże w dół są całkowicie bezpieczne, ale wymagają odwagi. Decydując się na jedną z nich warto zarezerwować bilet z wyprzedzeniem bo  ta  atrakcja jest bardzo popularna i niedostępna codziennie.